Niepełnosprawni w samolocie i na lotnisku

Niepełnosprawni w samolocieOkazuje się, że osoby o ograniczonej sprawności wciąż spotykają się z problemami podczas podróży lotniczej, czy to na lotnisku, czy już na pokładzie samolotu.

Igrzyska Olimpijskie w Londynie

Jak wiadomo zbliżają się lipcowe Igrzyska Olimpijskie w Londynie, gdzie swoje możliwości prezentować będą także zawodnicy niepełnosprawni, biorący udział w paraolimpiadzie. Głównym środkiem transportu z którego zarówno para olimpijczycy, jak i widzowie będą korzystać jest oczywiście podróż samolotem, dlatego Komisja Europejska przygotowała wytyczne wyjaśniające ich prawa w ramach podróży drogą lotniczą, aby mogli uniknąć nieuzasadnionej odmowy oraz innych nieuzasadnionych wymogów. Często sama podróż jest nie lada wyzwaniem dla takich osób, a co dopiero problemy w porcie lotniczym. Wtedy należy im się odpowiednia pomoc i wsparcie. Dzięki reakcji Komisji Europejskiej opracowane zostało słuszne podejście do tego tematu, w wyniku czego zadbano w końcu o interesy pasażerów niepełnosprawnych oraz pasażerów o ograniczonej sprawności ruchowej w sposób proporcjonalny.

Komisja Europejska

Wytyczne opracowane przez Komisję Europejską swoim zakresem obejmują podróżnych korzystających z wszystkich portów lotniczych w Unii Europejskiej i podróżujących każdą linią lotniczą, która swą działalność prowadzi zarówno w UE, jak i na całym świecie. Wytycznymi objęci zostali także przewoźnicy spoza UE, którzy zapewniają loty w Europie lub z Europy do innych miejsc na świecie.

Wytyczne opracowane przez KE służą wyjaśnieniu obowiązujących unijnych przepisów regulujących prawa osób niepełnosprawnych oraz osób o ograniczonej sprawności ruchowej, którzy korzystają z transportu lotniczego (rozporządzenie (WE) nr 1107/2006). odnoszą się one do zagadnień w 22 obszarach w kwestii niedyskryminacyjnego dostępu do podróży lotniczych.

Ważne są również słowa wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Siim Kallasa, który zaapelował do pasażerów niepełnosprawnych słowami „jeśli chcecie, aby wasza podróż była łatwiejsza, uprzedźcie o niej zawczasu”. To z pewnością ułatwi obsługę na lotnisku, podczas wsiadania, oraz na pokładzie samolotu. Linie lotnicze i operatorzy portów lotniczych muszą pamiętać, że niepełnosprawni i osoby o ograniczonej sprawności ruchowej zazwyczaj potrzebują pomocy obsługi, dlatego powstały te założenia.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.

 
X