Spacer po Lubljanie

LubljanaStolica Słowenii Lubljana jest najstarszym miastem tego kraju, którego korzenie sięgają 2000 roku p.n.e. Turystów urzeka majestatycznymi zamczyskami, barokowymi kościołami i zachwycającymi placami. Mnogość kontrastów decyduje o wyjątkowym stylu Lubljany. Odnajdziemy w tym niezwykłym mieście, wzniesiony ok. 15 r. n.e. mur rzymski, a raczej to co po nim pozostało, czyli resztki. Sąsiadują z nimi komunistyczne, tradycyjnie klockowate biurowce i secesyjne kamienice z epoki blasku Austro-Węgier.

Jaka jest

Stworzona do pieszych wędrówek Lubljana, ma stu procentowe prawo być też dumna z bogatej oferty kulturalnej. Kulturalne jej serce mieści się w Metelkova mesto, wzniesionym w XIX w. na potrzeby armii Monarchii Austro-Węgierskiej, budynku. Potem znajdowały się w nim koszary armii jugosłowiańskiej. Dziś w tutejszym Muzeum Sztuki Współczesnej Metelkova poznać można innowacyjną sztukę multimedialną państw Europy Wschodniej. Wśród niej zasługuje na uwagę projekt “Szukam męża z unijnym paszportem”, który dokumentuje konsekwencje zamieszczenia przez jego autorkę, serbską artystkę, ogłoszenia o takiej właśnie treści. Z kolei ekspozycja Punk Museum przybliża historię słoweńskiej sceny punkowej. Jeśli starczy nam czasu, warto wybrać się na przedstawienie do Narodowego Teatru Opery i Baletu. Wart uwagi jest liczący 120 lat już sam jego wspaniały gmach. Uwagę przyciąga i robi wrażenie jego neorenesansowa różowa fasada oraz zdobiące budynek marmurowe rzeźby, freski i przedstawienia cherubinów.

Park Tivoli

Ta pełna wielowiekowych rezydencji, rozległa i zielona część słoweńskiej stolicy, przypomina klimaty Austro-Węgier. W pochodzącym z 1755 roku jednym z jej barokowych gmachów o łososiowym kolorze fasady, mieści się Narodowe Muzeum Współczesnej Historii Słowenii. Zaglądając do niego przybliżymy sobie historię kraju od ostatnich miesięcy monarchii austrowęgierskiej, przez wpływ obu wojen światowych na dzieje i czas, kiedy Słowenia była częścią Jugosławii, aż po proklamację jej niepodległości w1991 roku.

Kuchnia

Lokalna kuchnia Lubljany to prawdziwy tygiel. Spotykają się w nim regionalne inspiracje. Wpływ na nią ma sąsiedztwo Austrii, Chorwacji, Węgier i Włoch. Tutejsze restauracje koncentrują się na kreatywności tradycyjnych słoweńskich dań, a na nowinki raczej nie zwracają uwagi. Nie brakuje w tym kraju lokalnych wytwórni win, które jakością swoich wyrobów dorównują włoskim. W winiarni Dvorni Bar możemy przy sączącym się z głośników jazzie smakować aż 80 odmian win.

Dojazd

Lubljana położona jest w centrum słoweńskiej sieci dróg. Przecinają się tu autostrady prowadzące do Belgradu, Triestu, Wenecji, Rijeki, Mariboru, Grazu, Salzburga, Wiednia, Klagenfurtu, Zagrzebia i na Węgry. Około 26 km na północ od centrum stolicy, położony jest międzynarodowy port lotniczy. Obsługuje on zarówno regularne, jak i tanie linie lotnicze, m.in. Wizz Air i easyJet. Polskę łączy z nim narodowy przewoźnik Słowenii, Adria Airways.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.

 
X