Stolica Europy

ParyżParyż od wieków pełni funkcję europejskiej stolicy kultury, sztuki i mody, ważnego węzła komunikacyjnego dla Zachodniej Europy. Lotniska paryskie należą do najbardziej obleganych – linie lotnicze skupiają w tym punkcie sporą część ruchu europejskiego.

W przypadku Paryża każda z nazw związanych z miastem jest rozpoznawalna na świecie. Luwr jest najbardziej dostojnym z paryskich pałaców a zarazem największym na globie muzeum. Po przebudowie w latach 80. i 90. łączy tradycję i nowoczesność. Wystarczy wspomnieć, że to właśnie tu znajduje się chyba najbardziej znany na świecie obraz – „Mona LisaLeonarda Da Vinci i niezliczone dzieła Mezopotamii, Syrii, Egiptu, Antyku Greckiego i Rzymu.

Na końcu traktu Pól Elizejskich położony jest Place de l’ Étoile, który oficjalnie nosi nazwę Placu Generała de Gaulle’a. Na jego środku wznosi się Łuk Triumfalny – wzorzec doskonały. Konstrukcja powstała z inicjatywy Napoleona w 1805 roku. Ma 49 metrów wysokości, 45 metrów szerokości i 16 metrów głębokości.

Chociaż katedry poświęcone Maryi Pannie znajdują się w wielu miastach to właśnie paryska jest uznawana za matkę. Najbardziej znana budowla francuskiego gotyku powstała w 1163 roku.

Stoi na wyspie Île de la Cité - ma 130 metrów długości, 48 metrów szerokości, a wysokość sklepienia w głównej nawie przekracza 35 metrów. Na wykonanie sklepienia świątyni użyto 1300 dębów. Piękne witraże i rozety, zwłaszcza rozeta północa ukazują grę świateł we wnętrzu mogącym pomieścić 9000 wiernych.

O Wieży Eiffla powstały piosenki i utwory literackie. Powstała z okazji Wystawy Światowej 1889 roku. Jako konstrukcja tymczasowa przetrwała aż do naszych czasów, a do 1931 roku, gdy oddano Empire State Building jej 300 metrowa sylwetka była najwyższą na świecie.

Jedną z najbardziej znanych dzielnic Paryża jest przesiąknięty artyzmem Montmartre. Panuje w niej dalekie echo XIX wiecznej cyganerii. W historię Montmartre’u wpisali się także m.in. Vincent van Gogh, Henri Toulouse-Lautrec, Claude Monet, Paul Cézanne i Salvator Dali. Obecnie dostarcza Paryżanom rozrywki a jednym z symboli jest Kabaret Moulin Rouge.

Jedną z najważniejszych świątyn miasta jest Bazylika Sacré – Coeur (Bazylika Najświętszego Serca). Powstanie zawdzięcza wojnie 1870 roku. Dwaj przemysłowcy obiecali wybudować kościół jeśli Paryż nie ucierpi w wojnie między Francją a Prusami. Świątynia wyróżnia się stylem romańsko – bizantyńskim.

Jednym z najbardziej reprezentacyjnych muzeów sztuki nowoczesnej jest Centrum Pompidou.

Na świecie funkcjonuje pod nazwą – Centre Beaubourg i jako budynek szokuje nawet najbardziej zagorzałych zwolenników sztuki. Konstrukcja ze szkła i stali jest opleciona kilometrami rur, galerii i schodów.

Paryż to sztuka, wielka sztuka, kultura i architektura dostępne od ręki – linie lotnicze pozwolą zabrać nas do centrum wydarzeń już dziś.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.

 
X